ЗАРАБОТАТЬ ДЕНЬГИ НУЖНА ХРАБРОСТЬ,
СОХРАНИТЬ ДЕНЬГИ НУЖНА МУДРОСТЬ,
ТРАТИТЬ ДЕНЬГИ - ЭТО ИСКУССТВО!
ПРОМІЖНА ФІНАНСОВА ЗВІТНІСТЬ
Пономаренко I. О.
Міжнародні стандарти не вимагають обов'язкового подання звітності за неповний фінансовий рік, однак всі вітчизняні компанії, які складають свою фінансову звітність за МСФЗ, повинні будуть скласти проміжну фінансову звітність за 1 квартал 2013 р. відповідно до вимог чинного законодавства України.
Система МСФЗ містить окремий стандарт – МСБО 34 «Проміжна фінансова звітність» (далі – МСБО 34) – положеннями якого слід керуватися під час складання квартальної фінансової звітності за МСФЗ. Нижче розглядаються важливі нюанси складання такої звітності, які допоможуть бухгалтеру не припуститися помилок
Повна або стисла проміжна звітність – який формат обрати ?
МСБО 34 «Проміжна фінансова звітність» (далі по тексту – МСБО 34) дозволяє компанії самостійно обрати формат проміжної фінансової звітності: повний або стислий.
Якщо компанія вирішить складати повний комплект проміжної фінансової звітності, то вона повинна виконати всі вимоги МСБО 1 «Подання фінансової звітності», тобто підготувати звітність, яка за своїм форматом та обсягом інформації, що розкривається, аналогічна повному комплекту річної фінансової звітності.
При цьому всі вимоги МСФЗ, застосовувані до річної фінансової звітності, будуть поширюватися і на проміжну фінансову звітність, включаючи вимоги щодо розкриття інформації.
На практиці тільки незначна кількість компаній вважають за доцільне готувати повний комплект фінансової звітності в якості проміжної звітності через занадто високу трудомісткість такої роботи. Переважна більшість компаній в усьому світі у відповідності з § 6 МСБО 34 готує комплект стислої проміжної фінансової звітності.
Основні вимоги щодо складання комплекту стислої проміжної фінансової звітності наступні
Так як найбільш розповсюдженим форматом проміжної звітності є стисла квартальна фінансова звітність, то далі ми розглянемо основні вимоги МСБО 34, які необхідно врахувати при її складанні.
Тобто, за 1 квартал 2013 року компанії необхідно скласти один звіт про сукупні доходи за 1 квартал 2013 року, який міститиме порівняльну інформацію за 1 квартал 2012 року.
За 1 півріччя 2013 року компанії необхідно буде скласти два звіти про сукупні доходи:
та
Такі вимоги містить § 20 МСБО 34.
Примітки та розкриття у проміжній фінансовій звітності
У § 15 МСБО 34 міститься перелік подій та операцій, які повинні бути розкриті у стислій проміжній фінансовій звітності.
Звертаю увагу на дві важливі обставини:
Розкриттю у проміжній фінансовій звітності (як повний, так і стислий формат) у разі їх суттєвості підлягають наступні операції та події:
Окрім розкриття інформації про важливі події та операції, перелічені вище, §16 А вимагає від компаній розкриття у примітках до проміжної фінансової звітності наступної інформації (якщо вона не розкрита в інших частинах проміжного фінансового звіту):
Перелічені вище розкриття наводять, як правило, наростаючим підсумком за період з початку фінансового року до звітної дати.
Заява про відповідність
Проміжна фінансова звітність компанії повинна містити заяву про відповідність вимогам МСБО 34.
Звертаю увагу, що заява про підготовку проміжної фінансової звітності відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності (МСФЗ) не є коректною, оскільки проміжна фінансова звітність не містить багатьох приміток та розкриттів, які вимагаються іншими стандартами для повного комплекту річної фінансової звітності.
Сезонність або циклічність проміжної діяльності
Якщо діяльність компанії схильна до суттєвих сезонних або циклічних коливань, то у проміжній фінансовій звітності на відміну від річної звітності необхідно розкрити таку інформацію. Вважається, що таке розкриття сприяє кращому розумінню результатів діяльності компанії за проміжний період та дозволяє більш коректно прогнозувати фінансові показники компанії на наступний рік.
Більшості компаній для виконання вимог МСБО 34 щодо відповідного розкриття інформації цілком достатньо буде зазначити у примітках до фінансової звітності наступне: «діяльність компанії не схильна до суттєвих сезонних або циклічних коливань на протязі звітного року».
Основні принципи визнання та оцінки у проміжній фінансовій звітності
Принципи визнання та оцінки, які використовуються при складанні проміжної фінансової звітності, в цілому ідентичні принципам визнання та оцінки для підготовки річної фінансової звітності.
Однак існують деякі особливості які дозволяють спростити процес формування проміжної звітності у порівнянні з річною звітністю та знизити витрати часу і фінансових ресурсів для компанії.
Спрощення щодо оцінки необоротних активів
Якщо компанія переоцінює необоротні активи на щорічній основі з залученням професійних оцінювачів, та якщо на проміжну звітну дату вартість таких необоротних активів суттєво не змінилася, компанія може не проводити їх переоцінку.
Якщо все ж таки керівництво компанії прийняло рішення провести переоцінку необоротних активів, то вона може бути здійснена власними силами без залучення професійного оцінювача.
Однак підхід до проведення переоцінки на проміжну дату не повинен суттєво відрізнятися від підходу, який застосовувався при підготовці фінансової звітності за попередній повний фінансовий рік
Тобто, якщо переоцінка необоротних активів за попередній фінансовий рік ґрунтувалася на ринкових цінах, то компанія повинна використовувати аналогічні котирування для переоцінки на проміжну звітну дату.
Спрощення щодо оцінки запасів
МСБО 34 не містить вимоги щодо обов'язкового проведення повної інвентаризації запасів для цілей складання проміжної фінансової звітності.
Слід зазначити, що використання перелічених вище спрощень знижує ступінь надійності інформації у проміжних фінансових звітах, але дозволяє підвищити оперативність формування показників звітності.